Fotografia ślubna, wesele, Gniezno, Września, Poznań

Wasz fotoalbum

Fotoalbum, fotoksiążka? O co chodzi?

W ostatnich latach albumy tradycyjne w fotografii ślubnej odeszły nieco w niepamięć za sprawą fotoksiążek i fotoalbumów. Jaka jest różnica między tymi ostatnimi? Co wybrać, aby nie być zawiedzionym?

Przede wszystkim mamy dwa różne sposoby druku i nie wdając się w szczegóły techniczne fotoalbum będzie miał jakościowo lepsze zdjęcia. Kolejną znaczącą różnicą jest grubość kart. W praktyce kartki fotoksiążki są po prostu cieńsze, swobodnie się uginają, natomiast strony fotoalbumu są tekturowe, sztywne. Które lepsze? Kwestia gustu. Różnicę zauważą Państwo też po otwarciu książek, czyli w fotoalbumie dwie strony tworzą jedną rozkładówkę – jest to jednolite zdjęcie na powierzchni obu stron. W fotoksiążce strony schodzą się na środku, jak w tradycyjnej książce z biblioteki. Aby całkowicie nie negować fotoksiążek, to na plus takiej produkcji będzie możliwość dodania większej ilości kart (gdyż są cieńsze), a co za tym idzie ułożymy w nich więcej zdjęć. Ilość kart w obu albumach uzależniona jest od maszyn, firmy która dany projekt realizuje oraz od naszej zasobności portfela.

skóra UV okładka

Osobiście młodym parom proponuję najczęściej fotoalbum z firmy Crystal Albums. Owa firma realizuje zamówienia tylko dla zawodowych fotografów i nie ma możliwości by klient indywidualny uzyskał tutaj usługę. Takie podejście spowodowane jest w głównej mierze łatwiejszą komunikacją pomiędzy klientem a firmą Crystal Albums na poziomie projektowania rozkładówek. Dokładnie rzecz ujmując projekty, rozmieszczanie fotografii na stronach, grafiki na strony tytułowe itp. stoją po stronie zamawiającego, czyli fotografa. Nieumiejętne projekty mniej zaawansowanego klienta indywidualnego mogłyby by prowadzić do nieporozumień, złych, niedopracowanych technicznie produkcji itp. Firma posiada aktualnie w ofercie bardzo szeroki wachlarz możliwości personalizacji Waszego fotoalbumu. Od kolorystyki i rodzaju materiału na okładkę, poprzez okienka ze zdjęciem, po najnowsze nadruki UV grafik, napisów itd. Dodatkowo istnieje możliwość zamawiania pudełek na albumy, okładek do płyt CD, grawerowane pendrive i inne ciekawe gadżety upiększające zestaw.

pendrive fotoalbum fotoksiążka

Poniżej przedstawiam mój sposób pracy, podczas realizacji Waszego fotoalbumu:

  1. Po edycji materiału fotograficznego z uroczystości otrzymujecie Państwo roboczą płytę (lub przesyłam drogą internetową) ze zdjęciami. Następnie dokonują Państwo wyboru fotografii, które to mają trafić do książki. Ilość zdjęć uzależniona jest od wcześniejszych rozmów i ustaleń co do wizji pary młodej i budżetu. Należy przyjąć, że średnio 3-4 zdjęć mieści się na rozkładówkę. Rozkładówka, to po otwarciu fotoalbumu jak było już wyżej omówione – jednolita powierzchnia, składająca się z dwóch stron kolejnych kart. Oczywiście na jedną rozkładówkę możemy dać więcej niż 4 zdjęcia, bywa że 6 szt. ale dobrze prezentują się duże formaty. W przypadku np. zdjęć ślubnych – plener umieszczam w większych formatach, bywa że 2 fotografie na rozkładówkę, ale kolejne zdjęcia np. grupowe z gośćmi – można umieścić większą ilość. Stąd przyjmuję średnią ilość ok. 3 do 4 zdjęć. Minimalna ilość rozkładówek to 10 szt. co dale nam możliwość zaprojektowania fotoksiążki na ok. 40 zdjęć. Najczęściej, znów zakładając, że to uroczystość zaślubin, książki średnio składają się z od 14 do 26 rozkładówek.
  2. Po wyborze zdjęć realizuję projekt każdej z rozkładówek. Przy projektowaniu uwzględniam chronologicznie ciąg wydarzeń i jeśli nie ma innej propozycji ze strony klienta – zdjęcia plenerowe idą na koniec książki. Projekty rozkładówek znów trafiają do Państwa do ostatecznej akceptacji lub celem naniesienia poprawek.
  3. Kolejnym krokiem jest ustalenie rodzaju oprawy. Posiadam wzornik materiałów oraz udostępniam przykładowe nadruki, omawiam rodzaje okienek itp.
  4. Gdy już przeprowadzimy cały proces projektu i wyboru oprawy wraz z dodatkami realizuję zamówienie. Od tego momentu nie ma już możliwości zmian i edycji.
  5. Crystal Albums rezerwuje sobie 8 dni roboczych na wykonanie zamówienia. W okresach wzmożonych działań fotografów, np. w okresie przedświątecznym termin może się nieco wydłużyć, o czym firma odpowiednio informuje.
  6. Po nadesłaniu przesyłki, wgraniu plików na nośniki otrzymują Państwo gotowy, zamówiony zestaw z moją osobistą dostawą pod wskazany adres.
książka nadruk eko

Ile to wszystko kosztuje?

Cena uzależniona jest głównie od formatu i oczywiście ilości rozkładówek. Dostępne formaty fotoalbumów to: 20×20 cm, 20×30, 25×25, 25×35, 30×30. Minimalna ilość rozkładówek – 10 szt. Dodatkowo płatne są okienka na okładce oraz nadruki UV. Inna cena będzie dla osób, u których wykonuję usługę fotografowania uroczystości (taniej), a inna (wyższa) dla albumów wykonywanych z powierzonego materiału. I tak, najmniejszy format, bez ww. dodatków to koszt od 260 zł. Każda dodatkowa rozkładówka, tj. powyżej 10 rozkładówek to koszt 25 zł. Średnio koszt fotoalbumu przy największym formacie i 25 rozkładówek to ok. 800 zł.

Koszty zatem można dostosować do zasobności portfela, a przy większej ilości zamówień uzyskać ciekawy rabat. Np. zamawiając albumy dla rodziców par młodych. Przykładowe zestawienie: 10 rozkładówek i album w formacie 20×20 cm + dla rodziców 10×10 cm (2 szt.) – cena 550 zł. Oznacza to, że jedna z małych książek dla rodziców jest w zasadzie gratis.

Powyższe rozważania cenowe nie są ostateczną ofertą handlową w rozumieniu prawa, a jedynie przykładem. Dokładne wyliczenia można oszacować po ustaleniu z zamawiającym wymagań co do całości projektu fotoalbumu.

Świat na fotoalbumach się nie kończy i za moim pośrednictwem można zrealizować albumiki tzw. eko. Są to rozkładówki w ilości 3, 5 lub 10 szt. i formacie 20×20 cm oraz formacie 20×15 – 3 lub 5 rozkładówek. Takie albumiki znakomicie sprawdzają się np. do zdjęć komunijnych, sesji ciążowych czy zdjęć dzieci. Tu nie ma twardych opraw, nadruków itp. są wydruki zdjęć w układzie takim, jak to wspólnie zaprojektujemy. Ceny od 100 zł.

 Kategorie